Pierwsza praca – praktyczne porady dotyczące twojego wynagrodzenia.


Jesteś osobą świeżo po skończonych studiach, może po średniej szkole, dopiero zaczynasz przygodę z rynkiem pracy. Nie wiesz co i jak, jak się odnaleźć. Ze strachem i przerażeniem przypominasz sobie historie swoich znajomych, którzy mieli tak świetnie zarabiać, ale okazało się, że kwoty które mieli ustalone z przyszłymi pracodawcami podane były brutto… Jak próbować uniknąć takich błędów?

Podstawowa zasada – ten kto pyta, ten nie błądzi. Płaca to bardzo trudny temat, nawet wybitni fachowcy czasami miewają wątpliwości, bo prawo w tym zakresie nieustannie się zmienia. Tym bardziej od ciebie osoby świeżo po szkle nikt nie będzie wymagał super obeznania w dziedzinie prawa pracy w zakresie wynagrodzeń. Jeśli czegoś nie zrozumiesz, to śmiało zapytaj. Zanim zdecydujesz się podpisać umowę o pracę, przeczytaj ją bardzo dokładnie. Jeżeli coś jest w niej niejasne, skonsultuj to z osobą której ufasz, a podpisaną umowę możesz przynieś następnego dnia. Nie pozwól się zastraszyć ani zestresować. Nikt z ludzi nie wie wszystkiego o wszystkim. Nie zawahaj się zapytać, jaką wypłatę firma będzie ci wypłacać co miesiąc na rękę. W umowie o pracę bardzo często pojawiasię niejasne sformułowanie, na przykład podana jest stawka godzinowa, za godzinę pracy, a nie za miesiąc. Czy jeżeli w miesiącu naszej pracy wypadają świąta to czy Ci zapłacą za nie? Jaka stawka obowiązuje podczas urlopu?

Dowiedz się tego wszystkiego jeszcze zanim podpiszesz umowę. Później niestety prawdopodobnie będzie zbyt późno . Pytaj oraz prowadź negocjacje bez najmniejszego strachu, przecież jeszcze niejedna rozmowa o pracę przed tobą. Człowiek zawsze się uczy na własnych błędach. Ale też zapamiętaj, że niekoniecznie warto jest pracować w takim miejscu, gdzie nie za bardzo chcą odpowiadać na twoje pytania. Nawet jeżeli dotyczą tak trudnego tematu sfery jak wynagrodzenie. To jest czysty biznes, a nie spotkanie starych dobrych przyjaciół, i powinieneś być twardym negocjatorem.

Powiązane: